Na natječaj otvoren 27. siječnja 2020. godine pristiglo je ukupno 247 prijava iz cijele Hrvatske, od kojih je u drugi krug ocjenjivanja od strane stručne komisije odabrano njih 9. Nakon što je s finalistima komisija obavila intervjue te dodatno razmotrila njihove prijave, odabrano je šest projekata kojima će, osim bespovratne financijske potpore u iznosu od 74.000 kuna, ACT Grupa i partner programa Philip Morris Zagreb d.o.o. osigurati i promociju te kontinuiranu savjetodavnu poslovnu podršku za razvoj tijekom sljedećih šest mjeseci.
Predstavljamo vam dobitnike potpore u 2020. godini, abecednim redom:
3Dtech d.o.o. (Zagreb)
Projekt: IZZY Walk
3D Tech radi vlastite tehnologije 3D printanja. Stoga su njihovi 3D printeri proizvedeni za specijalizirane potrebe B2B kupaca.
Nakon uspješnog stroja razvijenog za stomatologe sada su odlučili razviti 3D printer za izradu kozmetičkih dodataka na protetska kućišta za osobe amputiranih potkoljenica. IZZI Walk naziv je pod kojim 3D Tech razvija ovo inovativno visokotehnološko pomagalo u protetici. Kozmetika koja će biti razvijena kroz ovaj projekt određuje estetski dojam proteze, doprinoseći tako kvaliteti života osobe s invaliditetom.
Dodatnu vrijednost daje i mogućnost izrade kozmetike kao personaliziranog proizvoda – napravljenog upravo prema željama korisnika.
Više informacija na www.3dtech.hr.
ArboSmart Technologies d.o.o. (Zagreb)
Projekt: ArboSmart Cloud
ArboSmart Cloud je pametni sustav za upravljanje zelenom infrastrukturom. Radi se o jedinstvenom SaaS rješenju koje čini brigu o zelenim površina jednostavnijom nego ikad.
Namijenjenom turističkom sektoru, gradovima, jedinicama lokalne samouprave te ostalim industrijama, kako bi na jednom mjestu: evidentirali čitavu zelenu infrastrukturu, zadavali i upravljali potrebnim radovima na zelenilu, postavili i pratili budžet troškova održavanja itd.
Ono što drugi sektori koriste godinama (npr. CRM ili ERP) je konačno dostupno i za urbanu zelenu infrastrukturu u svrhu borbe protiv učinaka klimatskih promjena.
ArboSmart sustav dostupan je kao usluga preko weba, a uz Pokreni nešto svoje se prevodi na još dva jezika, i razvija mobilna verzija.
Više informacija na www.arbosmart.com.
Cornuta (Zbjegovača)
Projekt: Solitarne pčele – prijateljski oprašivači
Cornuta je obrt koje se bavi solitarnim pčelama – prijateljskim oprašivačima, optimalno rješenje za voćnjake ili vrtove, raznih veličina.
Solitarne pčele su divlje pčele koje ne bodu, ne prave med, ne žive u zajednicama, a u oprašivanju pokazuju puno veću učinkovitost u odnosu ne medonosne pčele.
Cornuta se bavi i proizvodnjom te prodajom nastambi za solitarne pčele – cjevčica trske. Glavni proizvod im je uslužno oprašivanje solitarnim pčelama. Pošto je u posljednje vrijeme broj oprašivača u prirodi u padu, sve je više voćara koji naručuju takvu uslugu ne bi li osigurali količinu i kvalitetu uroda na optimalnoj razini.
S obzirom na širenje poslovanja, Cornuta se odlučuje na povećanje proizvodnje te automatizaciju pojedinih proizvodnih procesa. Podrškom Pokreni nešto svoje 2020 investirati će u proizvodne strojeve, skladišta te optimizaciju operacija.
Više informacija na www.cornuta.hr.
Green Tools Tech (Vukomerić)
Projekt: Smart tools for small farms
Obrt se bavi proizvodnjom alata dizajniranih za mala poljoprivredna gospodarstva i vrtove, koji funkcioniraju prema načelima regenerativne poljoprivrede.
Ovi alati rade tako da čuvaju ekosustav tla jer upravo mikroorganizmi, ali i druga bića podzemlja igraju ključnu ulogu u izgradnji njegove plodnosti. Plodno, živo tlo daje maksimalne prinose i zdravu hranu, te omogućava značajnu apsorpciju CO2 iz atmosfere.
Green Tool Tech trenutno u ponudi ima 3 alata, a uz ovu podršku dovršit će razvoj četvrtog, koji postoji u prototipu ali ga je potrebno testirati (7 ugovorenih farmi) te potom završiti razvoj i na koncu započeti proizvodnju.
Novi proizvod zove se “Leafy greens harvester“. To je uređaj koji će se koristiti za brzo i lako branje zelenog lisnatog povrća (npr. špinat, rikula, salatne mješavine, mikro zelenje itd.). Ovaj uređaj štedi vrijeme, ubrzava rad, ali i smanjuje tjelesne napore zato što je dizajniran za maksimalnu ergonomiju jer omogućava rad u uspravnom položaju.
Više informacija na www.greentools.tech.
Hortiriviera d.o.o. (Rijeka)
Projekt: Razvoj eko vodotopivih doza za čišćenje – pero zero
Pero je hrvatski brand eko sredstava za čišćenje kao i deterđenata za pranje odjeće. U svojoj liniji imaju 8 proizvoda, a za njihovu prozivodnju se koriste sirovine lokalnog podrijetla i biorazgradivi materijali pa proizvodi nisu toksični ili štetni po prirodu.
Cijeli asortiman posjeduje ECOCERT certifikat što predstavlja konkurentsku prednost obzirom da manje od 1% proizvođača na globalnom tržištu ima ekološki certificirane proizvode; koji su pročišćeni od umjetnih kemikalija, boja, mirisa, fosfata…
Projektom će razviti novu liniju proizvoda oslobođenu ambalaže, pod nazivom ‘’Pero Zero’’, u vidu doze topive u vodi.
Znači, doza koncentrata deterđenta u vodotopivoj foliji, koji kod kuće stavimo u vlastitu posudu ili dispenser te uz dodatak 0.5 L vode i mućkanje otapamo dozu koncentrata do finalnog proizvod koji koristimo u vlastitim domovima.
Time omogućuju napuštanje jednokratne plastične ambalaže, lakše transportiranje te smanjuje zagađenje.
Više informacija na www.pero.bio.
Miroslav Latal (Microsect d.o.o.) (Nova Gradiška)
Projekt: Proizvodnja alternativnog hranjiva iz brašnara
Microsect, poduzeće u nastajanju, specijalizirano je za razvoj i proizvodnju hranjiva za ribe, kućne ljubimce, te perad i drugih životinja koje se uzgajaju za prehranu ljudi.
Hranjivo se dobiva iz brašnara – Yellow Mealworma (lat. Tenebrio Molitor) koji su bogati proteinima, nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima i mikronutrijentima.
Uzgoj brašnara će se vršiti u proizvodnom pogonu u Novog Gradišci. Procesom uzgoj se temelji na supstratu dobivenom iz otpadaka hrane iz trgovina i restorana, poštujući principe kružne ekonomije i održivosti.
Ovo vrijedno, alternativno hranjivo za životinje ima izniman doprinos umanjenja okolišne štete koja nastaje poljoprivredom, pa stoga brašnare opravdano zovemo ‘hranom budućnosti’.
Čestitamo dobitnicima potpore i želimo im puno uspjeha u razvoju njihovih poduzetničkih inicijativa!