Pokreni nešto svoje logo
Program potpore poduzetničkim projektima u Hrvatskoj
EN
  • Upute za prijavitelje
  • Prijavnica
  • Pitali ste…
  • Rezultati
  • Vijesti
  • Blog
  • Kontakt
  • Upute za prijavitelje
  • Prijavnica
  • Pitali ste…
  • Rezultati
  • Vijesti
  • Blog
  • Kontakt

Pitali ste…

Pitanja vezana uz natječaj možete postavljati na kontakt@pokreninestosvoje.hr najkasnije do 7. veljače 2022. do 12 sati. Na vaša pitanja ćemo odgovoriti 1. i 8. veljače 2022. na ovoj stranici u obliku PDF dokumenta.

  • Odgovori na vaša pitanja – 1. veljače 2022.
  • Odgovori na vaša pitanja – 8. veljače 2022.

Provjerite i odgovore na česta pitanja u nastavku.

 

Česta pitanja


Tko se može prijaviti?

Može li se fizička osoba prijaviti za program potpore?

Može. Razlikujemo 2 slučaja:

– prijavitelj i korisnik je fizička osoba poduzeće (obrt, OPG, …);

– prijavitelj je fizička osoba koja će osnovati neki oblik poduzeća prije korištenja potpore.

Kako ću znati jesam li prihvatljivi korisnik programa?

Prihvatljivi korisnici su sva mikropoduzeća sukladno Uputama za prijavitelje. Spada li vaša organizacija u mikropoduzeće, provjerite u Vodiču Europske komisije dostupnom na hrvatskom jeziku. 

Može li korisnik potpore biti udruga?

Može, ukoliko se bavi gospodarskom djelatnošću te zadovoljava i ostale kriterije mikropoduzeća koje možete naći u Vodiču Europske komisije.

Prijavitelji mogu biti poduzeća bez obzira na organizacijski oblik.

Može li se na natječaj prijaviti poduzeće koje nije mikropoduzeće, no do potpisivanja ugovora će osnovati mikropoduzeće?

Ne. Na natječaj se može prijaviti ili subjekt koji već jest mikropoduzeće ili fizička osoba koja će osnovati i registrirati mikropoduzeće prije nego počne koristiti potporu. Pod “osnovati poduzeće” mislimo da prijavitelj aktivno sudjeluje u osnivanju i postaje suvlasnik i/ili član skupštine poduzeća.

Moram li kod prijave na Natječaj dokazivati uvjete za prihvatljive prijavitelje?

Ne. Prihvatljivost prijavitelja ćemo provjeriti prije potpisivanja ugovora o sufinanciranju i potpori. Davanje netočnih/lažnih izjava, uz administrativne posljedice i povratom neispravno primljenih sredstava uvećanih za kamate, također se može procesuirati sudskim putem.

Mogu li vas kontaktirati kako bih provjerio jesam li prihvatljiv korisnik?

Ne. Takve informacije nećemo davati. Uputit ćemo vas na upute za prijavitelje.

Prijavio sam projekt na natječaj prošle godine, mogu li ponovno prijaviti isti projekt?

Da, možete prijaviti isti ili novi projekt.

Poduzeće koje je već bilo korisnik potpore prethodnih godina, ne može biti korisnik ponovno.

Mogu li prijaviti projekt u konzorciju ili partnerstvu s drugim prijaviteljima?

Ne. Korisnik potpore može biti samo jedno poduzeće, a ne konzorcij ili partnerstvo više organizacija. Ako u timu imate osobe iz drugih organizacija, njihove organizacije možete navesti u odgovoru na pitanje “Vaš tim”.

Mogu li prijaviti projekt koji ću provesti u suradnji s određenim podugovarateljima?

Da. Možete prijaviti projekt za čiju realizaciju ćete podugovoriti druge strane. Vama najboljeg podugovaratelja ćete odabrati za vrijeme trajanja projekta i ne morate u prijavnici navoditi konkretnu organizaciju ili osobu koja će biti podugovorena.

Mogu li prijaviti projekt koji je istovremeno sufinanciran od strane drugih tijela, fondova ili organizacija?

Da, no uzmite u obzir da dvostruko financiranje (prikazivanje istog troška dvama donatorima) nije dozvoljeno. U završnom izvještaju ćete nam predočiti dokaze za utrošena sredstva.

Kakve uvjete prijavitelj mora zadovoljiti prije prijave?

Prijavitelj mora imati podmirene sve poreze i davanja nastala u skladu s nacionalnim zakonodavstvom. Prijavitelj ne smije biti u postupku predstečajne nagodbe, stečajnom postupku, postupku zatvaranja, postupku prisilne naplate ili u postupku likvidacije. Protiv odgovorne osobe prijavitelja i voditelja projekta se ne smije voditi kazneni postupak.


Prihvatljive aktivnosti i troškovi

Možemo li tražiti sredstva isključivo za opremu?

Možete. Svi troškovi potrebni za provedbu projekta su prihvatljivi. Bitno je da ostvarite projektne rezultate koje navedete.

Radit ćemo razvoj proizvoda po agilnoj metodi. Ne možemo unaprijed detaljno opisati proizvod, a niti rezultate u okviru projekta.

Opišite okvir željenog proizvoda i benefite koje će pružati korisnicima. Program potiče inovaciju i agilne metode kako bi proizvodi odgovorili na stvarne potrebe korisnika. U toku projekta ćete moći mijenjati planirane rezultate sukladno novim okolnostima.

Mogu li prijaviti projekt koji već traje? Krenula sam s poslovanjem prošle godine, željela bih proširiti poslovanje.

Možete prijaviti novi projekt ili fazu već postojećeg projekta. Bitno je da navedete koje rezultate planirate postići za vrijeme potpore. Bit će vam prihvaćeni samo troškovi koji su nastali u razdoblju potpore.

Potporu će dobiti samo projekti koji su inovativni? Na kakvu inovaciju se misli?

Inovativnost nije uvjet, već je samo jedan je od kriterija u ocjenjivanju. Inovacija je nešto originalno i učinkovitije od dosadašnjih praksi. To može biti nova tehnologija, novi modeli razvoja, novi procesi i metode rada u vašoj organizaciji, novi poslovni model, novi proizvodi i usluge koji bolje odgovaraju na potrebe korisnika i sl. Posebnu vrijednost ima inovacija koja ima potencijal skaliranja (održivosti i rasta u smislu broja korisnika, prihoda i sl.) i/ili replikacije (transfera i uspješne upotrebe na drugim lokacijama ili industrijama).

Mogu li prijaviti projekt čija se implementacija ne odvija samo u Hrvatskoj?

Projekt mora imati utjecaj u Hrvatskoj barem djelomično. Aktivnosti projekta koje ćete financirati iz programa moraju biti provedene u Hrvatskoj. Opravdanost eventualnih aktivnosti van RH kao i angažiranje inozemnih dobavljača je potrebno obrazložiti.

Je li porez na dodanu vrijednost (PDV) prihvatljiv trošak?

Ovisno jeste li u sustavu poreza na dodanu vrijednost (PDV). PDV nije prihvatljiv trošak u slučaju da korisnik potpore ima mogućnost povrata PDV-a. PDV jest prihvatljiv trošak u slučaju da korisnik nema mogućnost povrata PDV-a.


Potpora i financiranje

Što je program Pokreni nešto svoje?

”Pokreni nešto svoje” je program potpore poduzetničkim projektima u Hrvatskoj. Program potiče projekte s pozitivnim društvenim utjecajem te odgovara na potrebe poduzetnika za financijskom i mentorskom potporom u svrhu započinjanja ili razvoja poslovanja. Partneri programa su ACT Grupa i Philip Morris Zagreb d.o.o. koji ujedno i financira ovaj program.

Jesu li moguće promjene u aktivnostima projekta?

Da. Fokus u provedbi projekata je na ostvarenju planiranih rezultata koji su dio ugovora o potpori. Rezultate ćete također moći mijenjati u tijeku provedbe, sukladno promjenama i novonastaloj situaciji.

Mogu li za svoj projekt pribaviti i ostale izvore financiranja?

Možete. Strogo je zabranjeno dvostruko financiranje, odnosno prikazivanje istog troška u izvještajima za 2 ili više donatora. 

Koji postotak projektnih troškova se financira iz programa potpore?

Program financira 100% prihvaćenih troškova. 80% ukupno dostupnih sredstava će biti uplaćeno po potpisivanju ugovora, prije početka projekta, a ostatak nakon prihvaćanja vašeg završnog izvještaja. Kao korisnik izvještavate o ukupno utrošenim sredstvima na projektu. Eventualni udio sredstava koji ne utrošite ili vam iz nekog razloga nije priznat (npr. troškovi koji nisu prihvatljivi, troškovi koji su nastali izvan razdoblja provedbe projekta i dr.) ćete morati vratiti.

Koji je iznos financijske potpore?

Iznos financijske potpore u 2022. će biti 74.000 kn po projektu. Bit će podržano 6 projekata.


Prijava i odabir projekata

Mogu li prijaviti više od jednog projekta?

Možete. Za svaki projekt potrebno je ispuniti zasebnu prijavu.

Jesam li u prednosti ako projekt prijavim ranije?

Niste. Projekti se prijavljuju do krajnjeg roka za prijavu, a selekcija se obavlja ocjenjivanjem na temelju kriterija koje ćete naći u uputama za prijavitelje.

Što sve mora sadržavati moja prijava?

Projekti se prijavljuju na natječaj putem web prijavnice. Prijavitelji ne šalju dodatnu dokumentaciju. Eventualno poslana dokumentacija će se zanemariti i neće utjecati na evaluaciju prijave.

Moram li kod prijave na natječaj dokazivati uvjete za prihvatljive prijavitelje?

Ne morate. Pružatelj potpore će prije potpisivanja ugovora o sufinanciranju i potpori projektu provjeriti prihvatljivost prijavitelja. Davanje netočnih/lažnih izjava, uz administrativne posljedice i povratom neispravno primljenih sredstava uvećanih za kamate, također se može procesuirati sudskim putem.

Hoću li dobiti informaciju zašto moj projekt nije prošao? Mogu li se žaliti na rezultate selekcije?

Uslijed jednostavnog postupka prijave očekujemo veliki broj prijava, pa nažalost nećemo moći prijavitelje obavijestiti o razlozima za dobivanje određenog broja bodova. Objavit će se lista projekata s brojem bodova po svakom kriteriju evaluacijske tablice.

Žalbe na rezultate evaluacije nisu moguće.

Ne razumijem pojmove proizvod, rezultat, aktivnost, utjecaj/benefit?

Proizvod/usluga je nešto oko čega je izgrađen vaš poslovni model. Nešto što ćete isporučivati vašim korisnicima na tržištu.

Rezultat (en. output, deliverable) je kreiran i isporučen od strane projekta. To može biti fizička stvar poput zgrade, stroja, računalnog programa, dokumenta ili nematerijalna stvar poput nove politike, kampanje, znanja, procesa. Sami po sebi, rezultati ne čine ništa. No njihovim korištenjem stvarate promjenu. Rezultati koje ostvarite na projektu moraju biti u jasnoj vezi s razvojem vašeg proizvoda/usluge.

Aktivnostima na projektu stvarate rezultate. Svaki rezultat nastaje slijedom određenih aktivnosti za koje trošite resurse (novac, ljude, materijal…).

Utjecaj ili benefit, dugoročni cilj predstavlja dugoročnu korist na korisnika projektnih rezultata, odn. korisnika vašeg proizvoda/usluge. Često se samo mali dio benefita može izmjeriti u toku samog projekta, jer je prvenstveni cilj projekta stvaranje rezultata i njihovo stavljanje u upotrebu. Projekt provodite kako biste stvorili kvalitetne rezultate koji će vama (i vašim korisnicima) donositi dugoročnu korist.

Kako ću znati da sam uspješno izvršio/la prijavu projekta?

Nakon prijave projekta će vam se na stranici ispisati obavijest da ste projekt uspješno prijavili. Također ćete vašu prijavnicu dobiti na e-mail upisan u prijavnici (provjerite i spam folder 🙂 )

Tko ocjenjuje zaprimljene prijave?

Prijave ocjenjuje komisija koju imenuje ACT Grupa.


Dodatne informacije

Mogu li se nekome obratiti za pomoć ako imam problema s ispunjavanjem prijave? Mogu li vas nazvati telefonom ili vas pitati uživo vezano uz natječaj?

Odgovorat ćemo isključivo na pitanja koja pristignu e-poštom na kontakt@pokreninestosvoje.hr i to na pitanja postavljena najkasnije do 7. veljače 2022. do 12 sati.

Svi odgovori će biti objavljeni na ovoj web stranici u rubrici “Pitali ste…” u obliku PDF dokumenata, kako bi svi kandidati bili u jednakom položaju.

Nećemo odgovarati na pitanja postavljena telefonom, uživo, na društvenim mrežama niti drugim kanalima.

Najnovije

  • 20.04.2022.
    Objavljeni dobitnici potpore šestog izdanja programa!
  • 20.04.2022.
    Dobitnici potpore u 2022. godini
  • 10.03.2022.
    Četrnaest projekata u drugom krugu natječaja
  • 24.01.2022.
    Gotovo pola milijuna kuna bespovratnih potpora za mikropoduzetnike
  • 15.04.2021.
    Objavljeni dobitnici petog izdanja natječaja “Pokreni nešto svoje”

Podijeli

Oznake

#adventuresofeco #alumni #Analiza #beyondseenscreen #Brlog #buzdovan #cornuta #crowdfunding #dada&rocco #dobitnici #finalisti #fiziotech #freewa #freewaterproject #GoScoutingCroatia #impact #infografika #makerphone #microsect #natječaj #OmoLab #parkznanosti #pero #PNS2018 #PNS2019 #PNS2020 #PNS2021 #prijave #PričePoduzetnika #projekti #rezultati #Savjeti #sightrun #silvermonitor #StratoWave #StrašneŽene #vollo #ZEZ act grupa društveni utjecaj održivi razvoj pns2017 PNS2020 rezultati vijesti
                       
Politika privatnosti