Objavljeni su rezultati natječaja “Pokreni nešto svoje“ za 2020. godinu. Ove godine program u organizaciji ACT Grupe, potporne organizacije za razvoj društvenog/impact poduzetništva, doživljava svoje četvrto izdanje, podržavajući projekte s pozitivnim društvenim i/ili okolišnim utjecajem.
Važan kriterij pri odabiru bio je postojanje društvene inovacije kao i dugoročni pozitivni utjecaj projekta na lokalnu zajednicu prijavitelja ili šire društvo. Najboljih šest projekata prijavljenih na natječaj, koji će osim financijske potpore dobivati i kontinuiranu savjetodavnu poslovnu podršku za razvoj svojih projekata tijekom sljedećih šest mjeseci, su:
- 3Dtech d.o.o.
Projekt IZZI Walk bavit će se izradom kozmetičkih dodataka na protetska kućišta za osobe amputiranih potkoljenica. Vlastitom 3D print tehnologijom proizvodit će prilagođena kozmetička kućišta sukladna željama kupaca. Inovativnim visokotehnološkim pomagalom u protetici, utjecat će na unaprijeđenje kvalitete života osoba s invaliditetom te podići brigu i svijest za vlastito zdravlje.
- ArboSmart Technologies d.o.o.
ArboSmart Cloud je web sustav namijenjen gradovima i ostalim jedinicama lokalne samouprave kako bi učinkovito upravljali cjelokupnom zelenom infrastrukturom. Time grad profitira jer spuštaju cijenu održavanja, a građani profitiraju zato što učinkovito planiranje i upravljanje zelenom infrastrukturom ima cijeli niz zdravstvenih i socioekonomskih benefita.
- Cornuta
Osnivač i vlasnik obrta Cornuta, Josip Popčević, uzgojem solitarnih pčela počeo se u Moslavini baviti 2008. godine, a paralelno je počeo i s izradom nastambi za solitarne pčele. Deset godina kasnije, na temelju znanja stečenog iskustvom i suradnjom s ostalim stručnjacima na tom području, otvorio je obrt . S obzirom na širenje poslovanja, Cornuta se odlučuje na povećanje proizvodnje te automatizaciju pojedinih proizvodnih procesa, a investirati će u proizvodne strojeve, skladišta te optimizaciju operacija. - Green Tools Tech
Tvrtka Green Tools Tech proizvodi i prodaje ručne alate koji olakšavaju regenerativno, ekološko povrćarstvo. Kroz ovaj projekt razvit će novi proizvod “Leafy Greens Harvester”. To je lagani stroj pogonjen baterijskom bušilicom pomoću kojeg poljoprivrednik može deseterostruko ubrzati proces branja zelenog lisnatog povrća u odnosu na ručno branje (koje je danas još uvijek u velikoj mjeri zastupljeno na poljoprivrednim gospodarstvima koja proizvode povrće). - Hortiriviera d.o.o.
Riječka tvrtka proizvodi eko sredstva za čišćenje i pranje rublja pod bradom Pero. Asortiman čini osam proizvoda; višenamjensko sredstvo za čišćenje, sredstvo za čišćenje kupaonice, odmašćivač, wc gel, deterdžent za pranje suđa, sredstvo za pranje podova i deterdžent za pranje rublja. Projektom će se razviti ekološki certificirani proizvod oslobođen od ambalaže, u vidu doze topive u vodi iz slavine. Kao jedini takav na tržištu, omogućit će napuštanje jednokratne plastične ambalaže, lakše transportiranje te smanjenje zagađenja okoliša. - Miroslav Latal (Microsect d.o.o.)
Microsect, poduzeće u nastajanju, specijalizirano je za razvoj i proizvodnju hranjiva za ribe, kućne ljubimce, te perad i te drugih životinja koje se uzgajaju za prehranu ljudi. Hranjivo se dobiva iz brašnara – Yellow Mealworma (lat. Tenebrio Molitor) koji su bogati proteinima, nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima i mikronutrijentima. Uzgoj se temelji na supstratu dobivenom iz otpadaka hrane iz trgovina i restorana, poštujući principe kružne ekonomije i održivosti.
Na natječaj otvoren 27. siječnja 2020. godine pristiglo je ukupno 247 prijava iz cijele Hrvatske, od kojih je u drugi krug procjene od strane stručne komisije odabrano 9 projekata. Finalisti natječaja, pa tako i dobitnici potpore, izdvojili su se prema inovaciji koju donose, društvenom utjecaju kojeg će projekt imati te prema potencijalu rasta i održivosti projektne ideje.
Među 247 prijavljenih projekata njih 109 (44%) prijavile su žene ili poduzeća na čijem su čelu žene, a najviše projekata bilo je u kategoriji softvera (16%), poljoprivrede i hrane (14%) te turizma (12%).
Za financiranje šest najboljih projekata tvrtka Philip Morris Zagreb d.o.o., partner programa, osigurala je iznos ukupne vrijednosti od 444.000,00 kuna te će svaki od dobitnika biti sufinanciran sa 74.000,00 kuna.
Zbog trenutne situacije nastale uslijed širenja COVID-19, a vodeći računa o zdravlju i sigurnosti, javno predstavljanje pobjedničkih timova i njihovih projekata bit će organizirano naknadno, kada to epidemiološka situacija dozvoli. Do tada ih detaljnije možete upoznati ovdje.