Natječaj za program Pokreni nešto svoje 2024. je bio otvoren od 26.2. do 22.3. Zaprimili smo 274 prijave, među kojima su odabrana 24 finalista s kojima su provedeni selekcijski intervjui i u vrlo ozbiljnoj konkurenciji među njih top 13, smo uspjeli odabrati 10 sudionika programa PNS 2024.
Dobitnici Pokreni nešto svoje 2024. su:
- AUDIO STORE TRANSONICA j.d.o.o. (Zagreb)
- GREEN FUSION j.d.o.o. (Maruševac)
- Kazivačica d.o.o. (Zagreb)
- Kolekcionart d.o.o. (Zagreb)
- OPEN MOSAIC d.o.o. (Dubrovnik)
- PHYSIO KIDS, vl. Ana Benković (Zagreb)
- Source robotics d.o.o. (Zagreb)
- Studio Modulit d.o.o. (Zagreb)
- TAJNO ŠUMSKO DRUŠTVO, vl. Ana Zubak (Zagreb)
- Tiny Meow studio j.d.o.o. (Novska)
AUDIO STORE TRANSONICA j.d.o.o.
Book&Zvook app
Ljubica i Lana, s bogatom pozadinom u kulturi i produkciji, odlučile su doskočiti činjenici da nitko ne izdaje audio knjige na Hrvatskom. Tako su 2018. godine one krenule izdavati audio knjige na hrvatskom jeziku i krenule upravo s hrvatskim naslovima. Nekidan su došle do milestonea od 100 izdanih audio knjiga! Njihove knjige se distribuiraju putem njihove aplikacije Book&Zvook, mogu se posuditi u knjižnicama (za sada samo neki gradovi poput Knjižnica grada Zagreba, ali osvanuti će u knjižnicama diljem hrvatske nezvale se one Lana i Ljubica), te ugovaraju distribuciju putem drugih servisa (npr Amazon). Produkcija knjiga koju rade, u vlastitom studiju, je visoko kvalitetna, a knjige čitaju ili sami autori ili glumci. Zahvaljujući tome je sačuvano izobilje hrvatske baštine, hrvatska djela koja čitaju autori, ili kultni glumci poput: Janko Popović Volarić, Barbara Prpić, Vilim Matula, Nina Violić, Leon Lučev, Hrvoje Krešić, Nataša Janjić, kao i legendarni Mustafa Nadarević. U biblioteci Book&Zvook audio knjiga možete pronaći odlične hrvatske naslove, naslove lektira -što uvelike olakšava učenicima pristup lektiri, kao i svjetske uspješnice poput knjige Sapiens pisca Yval Noah Harari-a i Događaj autorice Annie Ernaux.
Green Fusion d.o.o.
Green Fusion d.o.o. je posrednička tvrtka, specijalizirana za fundraising za projekte u područjima održivog razvoja, koji ostavljaju dugoročni pozitivan utjecaj na društvo i okoliš. Green Fusion gradi platformu Eco Stock Market i obvezuju se ubrzati pronalazak sredstava za projekte koji imaju pozitivan utjecaj na svijet – zelene i društvene projekte. Green Fusion pokrenula je Mateja-Anđelina Kramar, žena koja je prethodno pokrenula i vodila uspješnu udrugu nacionalnog djelovanja Zasadi stablo ne budi panj. Iako platforma još nije izgrađena Anđelina već revno posreduje ‘pješke’ i iza Green Fusiona su tu već uspješno podržani projekti pošumljavnja, integracije zatvorenika itd.
Kazivačica d.o.o.
Secret Zagreb, Secret Croatia, Underrated Croatia
Iva Silla je pokretačica i osnivačica iznimno popularnog turističkog proizvoda Secret Zagreb (vođena tura), kao i osoba iza podcasta Croatia Underrated. Svoje poslovanje je upravo odlučila proširiti za još jedan proizvod: samovodeće audio ture. To bi bili tematski audio samovodeći vodiči kroz hrvatsku koji posjetitelju omogućavaju da vidi mjesta kojih se možda ne bi sjetio sam, uz strukturiranu podršku. Time dakako pomaže hrvatskoj rasteretiti pojedine gradove koji su pretrpani turizmom. Samovođene audio ture Croatia Underrated baziraju svoje teme oko kulturne baštine, npr: staroslavenska vjera i mistika, ili pak dvorci hrvatske (itd), te iako su nacionalne možete po poglavljima odabrati smao pojedine regije ili slijediti preporuke ‘ako imate samo 3 dana / 7 dana / …’’. Ovi vodiči uključuju i ture i gps activated naraciju o znamenitosti pored koje se nalazite, i preporuke za smještaj, hranu, održivu kupnju, kao i priče lokalnih stanovniha regije koju posjećujete. Samovodeće audioture su rastuće potražnje u Europi.
Kolekcionart d.o.o.
Četiri prijatelja uložila su i pokrenula galeriju koja je posvećena mladim i neafirmiranim umjetnicima. Jednog od njih, Nikolu Kolveshi Radlović, uvijek ćete i pronaći u ovoj galeriji. On je napustio konzultantski posao u UK i došao u Zagreb sa srcem punim umjetnosti. Galerija Kolekcionart postoji i fizički u Zagrebu ali i online. Njihovo djelovanje je posebno jer značajno ulažu u umjetnike koje imaju u portfelju, te neafirmiranim umjetnicima osiguravaju profi fotke, profi video, profi textove povjesničara umjetnosti, izložbe, kao i zastupanje prema stranim galerijama i kolekcionarima.
OPEN MOSAIC d.o.o.
Open Mosaic radi na demokratičnom upravljanju. Taj, u EU i svijetu vrlo popularan način vođenja gradova i javnih institucija, kod nas je još donekle nerazvijen (imamo 9 gradova u RH koji uistinu uključuju građane u odlučivanje). Demokratično upravljanje vam je kad grad uključi građane u buđetiranje, u akcijski plan pojedinih odijela, u planiranje itd. Isto tako model se primjenjuje i u javnim ustanovama, primjerice školama. Open Mosaic ima razrađene participative procese, koje facilitira za klijente (javne lokalne uprave ili javne institucije), te također svoje klijente vodi kroz obučavanje i osposobljavanje za usvajanje ovog načina upravljanja, facilitira samu provedbu participativnih procesa odlučivanja, ali i nudi mentorstvo post provedbe.
PHYSIO KIDS, vl. Ana Benković
Zahvaljujući Ani Benković Novi Zagreb je sasvim nedavno dobio polikliniku za motorički razvoj i fizio-rehabilitaciju djece s neuromotornim odstupanjima, invaliditetom, kroničnim lokomotornim, skeletnim ili mišićnim bolestima, ili oštećenjima (kakva primjerice mogu nastati poslije moždanog udara). To je prva takva ustanova u Novom Zagrebu.
Source robotics d.o.o.
Petar Crnjak je mladi mehatroničar koji smatra da robotika treba biti pristupačna. Pa je stoga pokrenuo Source Robotics te distribuira Open Source vodiče kako složiti vlastitu robotsku ruku, prodaje na Source Robotics i sve potrebne vam dijelove. Njegovi video na YouTube koji vas obučavaju o robotici te vode kroz vlastitu mehatroničku izradu imaju po par tisuća gledanja. A također je i dizajnirao vlastitu robotsku ruku koja je iznimno pristupačne cijene i omogućava dostupnost primijenjenog znanja u obrazovnim institucijama (kojima do sada nije bilo do toga da se studenti ili učenici iskušavaju na robotima koji koštaju peteroznamenkaste ili čak šesteroznamenkaste cifre eura), kao i dostupnost automatizacije za SME-ove čime potiče razvoj industrije, inovacija i ekonomije. To da je Petar smislio nešto iznimno potvrđuje činjenica da mu je među prvim kupcima došao američki unverzitet MIT!
Studio Modulit d.o.o.
Arhitektica Marija Laginja Gaćina stoji na čelu tvrtke Studio Modulit, koja proizvodi modularne kuće i bavi se pitanja budućnosti stanovanja. Modularne kuće ne zahtijevaju temelje, što znači da nema disrupcije tla / terena, te su također puno čišćeg proizvodnog procesa. Odabirom modularne kuće, umjesto tradicionalnog građenja, eliminiramo i građevinski otpad (od šute i izolacijskih materijala, do tone ambalaže). Studio Modulit proizvodi svoje modularne kuće od čelika i ti su moduli više energetske učinkovitosti od cigle ili betona, a također su i reciklabilni (ukoliko poželite ukloniti kuću), što su dodatni plus plusevi u očuvanju okoliša. Uz sve to kućice su predivnog dizajna i lokalno proizvedene u Hrvatskoj. U ponudi su ModulitUno, mala kompletno uređena kućica iz jednog modula od 15m kvadratnih koja je pogodna za opremanje kampova ili pak vikendica. Te veće modularne kuće, tri ili šest modula, koje dolaze rohbau. Pokaznu ModulitUno kućicu možete posjetiti u Sesvetama.
TAJNO ŠUMSKO DRUŠTVO, vl. Ana Zubak
Ana Zubak multimedijalna umjetnica poznata po tome što je u fokus svog rada često stavila otvaranje i korištenje javnih gradskih prostora. Zadnjih dvije godine pivotirala je u ranu edukaciju, ali naravno elementi otvaranja i korištenja javnih prostora zauvijek su prisutni u njenom radu. Tajno Šumsko Društvo su radionice koje obučavaju djecu, uzrasta od 4 do 8, očuvanju okoliša, fokusu, prirodi i društvu, te timskom radu i nošenju s vlastitim emocijama. I naravno radionice se odvijaju u šumama grada Zagreba. Metodologija radionice Tajnog Šumskog Društva 2023. godine dobitnik je nagrada MONTESSORI GLOBAL AWARD FOR IMPACT AND CHANGE. A uskoro se pokreće i iduća radionica – Tajni Šumski Vrt u gradu Zagrebu, koji će otvoriti trenutno zapušten i fizički nedostupan javni gradski vrt.
Tiny Meow studio j.d.o.o.
Rea Budić osnivačica je videogame development studija Tiny Meow. Jer ipak postoje žene u programiranju, grafici, a bome i mnoge žene gameri. Prvi proizvod ovog gaming studija je Bora: The Way the Wind Blows, nenasilna videoigra, koja je vizulano u Ghibli stilu, dalmatinskog krajolika i kulturne baštine unutar igre (od narativnih momenta do pozadniskih likova, kao i igrivih elemenata poput mehanika vezenja čipke), a pričom prati odrastanje od djevojčice do mudrosti. Za igru se već vrše predbilježbe putem najpopularnije gaming platforme STEAM, i uskoro se otvara i Kickstarter kampanja za Buru!