Kada se suočimo s nekim zdravstvenim problemima, često ne znamo odakle krenuti. Kada su s njima suočena naša djeca, oči su nam još više otvorene. Tada se osjećamo kao da smo u konstantnoj potrazi za rješenjima koja će nam barem malo olakšati situaciju. Jedno takvo rješenje je i aplikacija BeDry Bladder Diary. Napravljena tako da prati navike mokrenja i unosa tekućine za djecu i odrasle na jednostavan i diskretan način.
Dizajniran je od strane vrhunskih medicinskih stručnjaka. Ova digitalna aplikacija ne samo da bilježi i interpretira podatke, već ih i dijeli s vašim liječnikom. Sve kako bi se dijagnostika i terapija prilagodile baš vama. Praktična je , intuitivna i nevjerojatno korisna. BeDry donosi revoluciju u zdravstvenoj komunikaciji. Autor cijele priče je dr. sc. Slaven Abdović, dr. Med., pedijatar, Subspecijalist pedijatrijske nefrologije zajedno sa svojim stručnim timom.
BeDry Bladder Diary
BeDry Bladder Diary je digitalni dnevnik koji služi praćenju navika mokrenja i pijenja kod djece i odraslih s problemima nevoljnog bijega mokraće. Aplikacija omogućuje korisnicima jednostavno bilježenje unosa tekućine i volumena mokraće te automatsku interpretaciju podataka. To olakšava liječnicima postavljanje dijagnoze i planiranje terapije.
Inače, dnevnik mokrenja i pijenja je osnovni i prvi dijagnostički alat u dijagnostici i liječenju bilo kojeg simptoma problema s mjehurom. Podaci iz ispravno vođenog dnevnika pomažu liječniku u postavljanju dijagnoze i uvođenju ciljanog liječenja. BeDry Bladder Diary uz jednostavno vođenje i automatsko tumačenje podataka nudi i praktične upute vođenja te mogućnost dijeljenja dnevnika s odabranim liječnikom.

Kreatori stručnjaci
Autor BeDry Bladder Diary aplikacije je pedijatar nefrolog, s dugogodišnjim iskustvom u liječenju djece s inkontinencijom mokraće. Uz njega, u medicinskom timu su dr. sc. Ana Močić Pavić, pedijatar gastroenterolog, koja je prvi autor nacionalnih smjernica za opstipaciju u djece. Tu je i Ivan Svaguša, specijalist urologije sa subspecijalizacijom iz neurourologije i urodinamike što je uže usmjerenje na poremećaje funkcije mokraćnog mjehura u odraslih. Razvoj aplikacije vodi programerski tim iz EM2 d.o.o. pod vodstvom Kristijana Štefančića.
“Ideja je proizašla iz svakodnevne prakse mojoj ambulanti, gdje sam prepoznao potrebu za boljim alatom za praćenje mokrenja i pijenja. Uvidjevši da tiskane tablice nisu dovoljno učinkovite, odlučio sam razviti digitalni dnevnik koji bi olakšao liječnicima i pacijentima u kontroli nevoljnog bijega mokraće. Iskustvo iz vođenja znanstvenog projekta koje je istraživalo biomarkere u prekomjerno aktivnom mokraćnom mjehuru djece, je također značajno doprinijelo spoznaji o važnosti dnevnika u dijagnostici i praćenju uspjeha liječenja ovog poremećaja.”
Bolja komunikacija s liječnicima
Aplikacija je namijenjena djeci i odraslima s nevoljnim bijegom mokraće. Osobama koje pate od žurnih nagona za mokrenjem, učestalog mokrenja ili noćnog mokrenja. Aplikacija također poboljšava komunikaciju s liječnicima jer omogućava dijeljenje izvješća vođenog dnevnika s odabranim liječnikom radi ciljanog savjeta. Tako se mogu izbjeći liste čekanja za pregled u specijalističkoj ambulanti.
“Sadašnji korisnici su na prvom mjestu po korištenju. To su roditelji djece koji su posjetili mene ili neke od mojih kolega u ambulanti pa su dobili preporuku vođenja dnevnika kroz aplikaciju. Trenutačno je više od 1000 korisnika u zadnjih godinu dana koristilo aplikaciju radi vođenja dnevnika. Drugi kanali putem kojih dolaze korisnici aplikacije su Play Store, web stranice i guglanje. Korisnici hvale jednostavnost korištenja aplikacije, te detaljne izvještaje koji im pomažu u boljoj kontroli stanja i komunikaciji s liječnicima.”
Od vlastitih sredstava do potpore
Od ideje do realizacije prošlo je 5 godina uz investiranje u razvoj iz vlastitih sredstava u početku, kaže nam dr. Abdović.
“Sam razvoj web i mobilne aplikacije trajao je više od dvije godine. Tijekom njih smo objavili svoju minimalno funkcionalnu inačicu kako bi ispravili bugove i validirali proizvod te razvili i ponudili mobilnu verziju. Projekt je prošao kroz nekoliko faza testiranja i razvoja kako bi postao pouzdano sredstvo za dijagnostiku inkontinencije te komunikaciju između pacijenata i liječnika.”
No, samo kretanje u poduzetništvo, za Slavena je bilo izazovno iskustvo. U početku je razmišljao kako ponuditi rješenje koje je bolje od postojećeg te da to ljudi i prepoznaju. Zatim kako pronaći financijsku potporu i održivi model poslovanja. Sve to može biti itekako izazovno kada vam se (kao njemu) glavni developer preseli u Njemačku i odustane od projekta. Srećom saznao je za Pokreni nešto svoje.
“Program “Pokreni nešto svoje” bio je ključan za razvoj BeDry aplikacije. Osim financijske potpore, program je ponudio mentorstvo i poslovne savjete koji su pomogli u postavljanju temelja za rast startupa.”
Sad je sva pažnja usmjerena na daljnji razvoj aplikacije BeDry s funkcijama dvosmjerne komunikacije između pacijenta i liječnika. Plan je i proširenje tržišta na internacionalnu razinu kroz lokalizaciju aplikacije te u konačnici razvoj usluge digitalne, personalizirane medicine na daljinu koja bi pružila mogućnost izlječenja tegoba i prije posjete liječniku.